Brałeś udział w wypadku rowerem? Dowiedz się, czy masz prawo do odszkodowania!!

  • Krzysztof
  • 16 Cze 2018
  •   Możliwość komentowania Brałeś udział w wypadku rowerem? Dowiedz się, czy masz prawo do odszkodowania!! została wyłączona

Kiedy ma miejsce wypadek rowerowy z udziałem pojazdu mechanicznego który powoduje obrażenia, istnieje powszechne nieporozumienie, że to prawdopodobnie rowerzysta jest winny. Jednak statystyki pokazują, że kierowcy częściej popełniają błędy.

Prawnicy zajmujący się wypadkami rowerowymi zwykle wiedzą, że w każdym przypadku kiedy obrażenia wynikają z lekkomyślności kierowcy samochodu – taki wypadek rowerem jest podstawą do dochodzenia roszczenia o odszkodowanie. W celach ubezpieczeniowych kolizje między rowerzystami a kierowcami pojazdów są interpretowane jako „wypadki samochodowe”, a ranni rowerzyści są uprawnieni do pobierania odszkodowania za ubezpieczenie szpitalne, utracone zarobki i inne koszty. W wypadkach, w których kierowca nie posiada lub ma ograniczone ubezpieczenie, rowerzysta może również korzystać z własnego ubezpieczenia.

 

Kim są ofiary wypadków rowerowych?

 

Aby lepiej zrozumieć powszechne przyczyny wypadków rowerowych, musimy najpierw ustalić, kto jest najbardziej zagrożony. Według danych średnia wieku ofiar śmiertelnych wypadków rowerowych wzrosła, a z tych, którzy zostali zabici, 83 procent stanowili mężczyźni. Większość zgonów na rowerach ma miejsce na obszarach miejskich, a w prawie jednej trzeciej wszystkich wypadków rowerowych kierowca lub rowerzysta mieli przekroczony dozwolony poziom alkoholu we krwi.

 

Dlaczego zdarzają się wypadki rowerowe?

 

Zgodnie z danymi kilka najczęstszych przyczyn urazów rowerzystów to: zderzenie z samochodem, upadek z jednośladu, zły stan jezdni, błąd kierowcy, kolizja z nieruchomym obiektem czy atak psa.

 

Najwięcej wypadków ma miejsce w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ pokrywa się to z korzystną pogodą. Inne czynniki, które często odgrywają rolę w wypadkach rowerowych to: rozproszenie uwagi z powodu korzystania z elektroniki np. telefonu, brak wystarczającej koncentracji, za duża prędkość bądź agresywne zachowanie.

 

Kto jest winien wypadków rowerowych?

 

Policja od dawna śledzi czynniki behawioralne osób biorących udział w wypadkach rowerowych, które rzucają więcej światła na przyczyny wypadków. Obejmują one to, że w wielu przypadkach kierowca nie widział rowerzysty. Inną przyczyną która prowadzi do zdarzenia, jakim jest wypadek rowerem jest fakt, że rowerzysta przejechał czerwone światło lub nie zatrzymał się na znak stopu. Czasem też sytuacja jest taka, że kierowca lub pasażer otworzył drzwi samochodu na nadjeżdżającego rowerzystę.

 

W niektórych przypadkach może występować kombinacja czynników, które przyczyniają się do wypadków rowerowych. W każdej sytuacji, w której całkowita lub częściowa winna jest inna osoba, prawnicy specjalizujący się w odszkodowaniach za wypadek rowerem mogą zbadać fakty i pomóc w uzyskaniu odszkodowania. Tutaj dodatkowo zastrzega się, że ​​względne zaniedbanie (częściowa wina poszkodowanego) nie ogranicza prawa tej osoby do dochodzenia odszkodowania od innych stron, które popełniły błąd. Jednak kwota rekompensaty może zostać zmniejszona przez jego część winy.